Wykończenie

Nowe mieszkanie? – O tym nie zapomnij montując instalację elektryczną!

Posted On
Posted By Anna

Jeśli samodzielnie nie zaprojektujemy instalacji elektrycznej to deweloper stworzy nam znikomą ilość gniazdek i punktów świetlnych. Następnie sprawi to, że w większości pomieszczeń położymy conajmniej kilka przedłużaczy, które ciężko będzie schować ewentualnie ładnie wkomponować w przestrzeń. Na dodatek zdarza się, że w mieszkaniu będzie zwyczajnie ciemnica i trudno będzie nam to naprawić lepszą lampą. Na co najlepiej zwrócić uwagę podczas planowania instalacji elektrycznej i czego lepiej nie robić?

O czym pamiętać kiedy ustalamy lokalizację gniazdek w domu?

Na tym etapie powinniśmy mieć już pierwszy projekt lokalu. Warto wiedzieć gdzie stanie łóżko, sofa, telewizor, ale również dokładne umiejscowienie urządzeń kuchennych. W łazience powinniśmy wziąć pod uwagę gdzie stanie pralka oraz umywalka, abyśmy mogli spokojnie podłączyć szczoteczkę elektryczną albo prostownicę do włosów. Dodatkowo dobrze jest wziąć pod uwagę, że gniazdka w takim miejscu najlepiej żeby były osłonięte, aby pozostać bez kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w takich pomieszczeniach jest niezmiernie istotna.

Zazwyczaj deweloper bez naszej ingerencji nie zaplanuje dużo gniazdek w sypialni więc musimy sami przemyśleć, w którym miejscu będzie stało łóżko i umiejscowić gniazdka z obydwu stron. 

Taka sama sytuacja jest w przypadku salonu – jeśli chcemy powiesić telewizor na ścianie, zamiast postawić go na szafce, to poprośmy o montaż gniazdka wyżej, na dodatek ulokujmy jedno w okolicach kanapy, żeby móc włączyć stojącą lampę albo ładowarkę do smartfona. Specjaliści z Gdańska, tacy jak dla przyładu BPEGD – instalacje elektryczne stuprocentowo z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

Gniazdka w kuchni – rozmieść z głową

Kuchnia jest najcięższym miejscem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Podstawowe duże sprzęty kuchenne jak na przykład lodówka muszą mieć zawsze osobne gniazdka. Należy ulokować je w takich miejscach i na odpowiednich wysokościach, tak aby sprzęty te nie musiały za bardzo odstawać od ściany i aby nie bać się, że kabel nie starczy.

Oprócz nich w kuchni znajduje się ogromna ilość pozostałych urządzeń. Nawet jeśli toster czy mikser mamy możliwość każdorazowo wyłączyć z prądu, to już czajnik lub ekspres do kawy najczęściej są podłączone do gniazdek bez przerwy. Identycznie wygląda sprawa z mikrofalą i okapem. W kuchni wypadałoby więc zaprojektować dużo gniazdek – najlepiej, żeby były nad blatem, tak żeby korzystanie z nich było przede wszystkim komfortowe.

Oświetlenie w nowym domu – o czym pamiętać i jak je zaplanować?

Źródło światła, które początkowo planuje developer jest również niewielkie. Jeśli nie nie mamy ochoty na kucie ścian aby samodzielnie wprowadzić zmiany w instalacji elektrycznej, musimy wcześniej obmyślić gdzie i jak dużo świateł będziemy chcieli zamontować. Jeżeli w sypialni nie chcemy mieć lampek nocnych, tylko kinkiety – to jest odpowiedni moment na wprowadzenie tej modyfikacji w projekcie lokalu. Identycznie jest w kwestii oświetlenia łazienkowego – deweloper przeważnie zaplanuje jedną lampę nad lustrem, jeśli w planach są dwie, jedną po jednej, drugą po drugiej stronie lustra – musimy również zawrzeć to w projekcie instalacji elektrycznej. Zdarza się, że narzekamy na zbyt ciemną kuchnię – tu też możemy zamontować dwa punkty świetlne, jeden nad blatem, drugi nad stołem, w jadalni.

Jeśli uda Wam się znaleźć dobrych specjalistów to z pewnością pomogą Wam w doskonałym zaprojektowaniu oświetlenia – takich stuprocentowo znajdziecie w Gdańsku.

Related Post