Bez kategorii

Ogrzewanie domu – wybrać pellet czy wlęgiel?

Posted On
Posted By Anna

Przed tymdylematem zostaje postawionych duża ilość użytkowników, opinie wahają się, a pośród kupujących znajdują się fani zarówno pelletu, ekogroszku jak też tradycyjnego węgla. jaki czynnik sprawia że decyzja jest taka skomplikowana I zdania podzielone? Dzisiaj przedstawimy Ci zalety i minusy wszystkich sposobów opału.

Pomoże Ci to zdecydować, jaka forma opalania będzie dla Ciebie idealna. Przedstawimy Ci również często wybieranych, godnych zaufania producentów proponujących wysokiej klasy surowce opałowe. Aby dowiedzieć się więcej o metodach opału przeczytaj ten artykuł.

Co jest tańsze – węgiel czy pellet?

Do ostatniego czasu miażdżącą przewagę powyższej kwestii miał węgiel. Jako często stosowany środek opałowy przez dziesiąciolecia wiódł prym i zdobył wielu zwolenników. Jednakże w teraz popyt przechyla się na korzyść innych środków opału jak na przykład pellet. Po zwyżce kosztów węgla używanie go przestało być tak przystępne cenowo, zwłaszcza iż jego wydajność tylko nieznacznie odbiega od innych metod.

Właśnie przez wzgląd na cenę pellet szybuje w tabelkach popularności. Ze względu na proces jego pozyskiwania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mogą zaproponować lepszą cenę. Pellet tworzony jest trocin które zostały po produkcji, są one stłoczone w końcowy produkt. Jest to mniej wymagający i tańszy sposób niż wydobywanie węgla drzewnego bądź kamiennego a a do tego bardziej przyjazny dla środowiska, gdyż wykorzystuje się odrzuty. Produkowanie pelletu nie przyczynia się do wycinki terenów zielonych czy eksploatowania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.

Węgiel a pellet – wydajność

Węgiel bywa uznawany za najbardziej wydajną metodę opałową. Wydajność opałowa węgla może wynosić powyżej 20 MJ/kg, lecz dużo zależy od jego klasy. Zwykle im więcej zapłacimy , tym lepszy węgiel dostaniemy. W owej kwestii pellet niewiele jednak odbiega od popularnego  węgla. Doskonaląc sposób produkowania dystrybutorzy Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator zdołali uzyskać wartość opałową podobną do węgla a do tego bardziej pewną, zawsze wiesz czego możesz oczekiwać od produktu, który kupujesz. 

Ile popiołu zostaje po spalaniu?

W tej konkurencji niekwestionowanym zwycięzcą został pellet. Jest to znacząco czystszy i wygodniejszy sposób opału niż węgiel. Zawartość popiołu w wyniku spalania pelletu jest wyjątkowo mała i dochodzi do 1%, podczas gdy węgiel osiągać może od 5 do 10 %. Powyższe liczby ukazują skalę zanieczyszczeń, które produkuje węgiel. A przecież nie wyłącznie o ilość czasu poświęconego na czyszczenia pieca chodzi. Ogrom pozostałości po spalaniu to również wpływ na atmosferę i czystość powietrza. Opalanie węglem znacząco przyczynia się do zanieczyszczenia planety, na której, żyjemy. Nie istnieje żaden powód, aby wybrać tę metodę opału, nie tylko wymaga więcej pracy w trakcie codziennego używania, ale też węgiel nie jest tak czysty i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu zdecydowałeś, która forma ogrzewania jest dla ciebie lepsza, zapraszamy do zorientowania się w ofercie producentów opału, takich jak Olczyk, Dankros, Smile czy też Zator, których wyroby możesz zakupić w PPHU Peleton.

Related Post