Ogrzewanie

Piece na pellet – sprawdź ich cechy, zalety i wady

Posted On
Posted By Anna

Planujesz zmianę wiekowego pieca, który jest nieekonomiczny i poza tym powoduje zanieczyszczenie amtosfery? Być może budujesz własny dom i rozglądasz się za wyborem sposobu ogrzewania? Nieważne w którym punkcie aktualnie znajdujesz się, na pewno zdecydowanie się jest trudnym zadaniem. W obecnych czasach rynek serwuje konsumentom spory wybór sposobu ogrzewania domu. Powinno się rozważyć wiele punktów, ponieważ podjęta decyzja będzie wiązała się z wieloletnim użytkowaniem wybranego źródła ciepła. Także oprócz aktualnego budżetu powinniśmy brać pod uwagę także koszt ponoszenia w przyszłości przy ogrzewaniu domu. 

Kotły na pellet charakteryzują się pozytywnymi opiniami oraz sporym zainteresowaniem. Sprawdź możliwości tego rozwiązania. 

Czy wybór pelletu jako źródła ogrzewania jest zdrowy dla środowiska?

Pellet jest uważany za odnawialne źródło energii, więc możemy go określić ekologicznym. Wytwarza się go zazwyczaj z trocin, wiórów i zrębków drzewnych, czyli z opadów produkowanych podczas obróbki drewna. Charakteryzuje się sporą kalorycznością, która w zależności od wyboru pelletu wynosi od 16 do 20MJ/kg. Jest to niewiele mniejsza kaloryczność od popularnego ekogroszku. Jednak pellet charakteryzuje się niewielką emisyjnością dwutlenku węgla do atmosfery niż ekogroszek. Ponadto wygodniej jest nam utrzymać porządek w kotłowni podczas wsypywania pelletu do zasobnika paliwa. Należy pamiętać również, że pellet wytwarza bardzo mało produktów smolistych i pozostawia małą ilość popiołu. Jeśli chcesz mieć pewność przy zakupie, że kupujesz dobrej jakości pellet, szukaj tych ze świadectwem normy DIN Plus lub EN Plus A1. Atesty te dają nam gwarancję najlepszego wyboru.

Co powinniśmy wiedzieć o piecach na pellet?

Decydując się na kocioł ogrzewany na pellet powinniśmy brać pod uwagę odpowiednią gabaryt pomieszczenia, w którym zamontujemy piec. Do pieca musimy zainstalować dozownik paliwa, który automatycznie dodaje odpowiednią dawkę pelletu. W przypadku, gdy planujemy również podrzewać wodę – musimy również wygospodarować stanowisko na zasobnik wody. Samo użytkowanie jest już automatyczne. Najnowsze kotły są prawie bezobługowe. Potrafią same rozpalają ogień dzięki zainstalowanym grzałkom, regulują odpowiednią ilość paliwa, zachowują właściwą temperaturę i wygaszają ogień, gdy nastąpi taki wymóg. Przy tym nie są zagrożeniem w użytkowaniu. Użytkownikom pozostaje tylko uruchomienie kotła przy pomocy jednego włącznika po uprzednim wprowadzeniu ustawień oraz dokładanie pelletu do zasobnika. Czas dosypywania pelletu jest zależne od pogody i wymaganej ciepłoty w domu i waha się od kilku dni do tygodnia czasu. Jak podano wcześniej, ilość popiołu oraz zanieczyszczeń wytwarza się znikoma przy użytkowaniu pieca.

Czy warto ogrzewać dom pelletem?

Spora ilość osób wybiera zakup kotła na pellet ze względu na przyjazne środowisku i ekonomiczne ogrzewanie.  Sporo lokalizacji nie ma przylącza do gazu ziemnego, cena węgla waha się co skutkuje niepewność cen ekogroszku a instalacja pompy ciepła potrzebuje sporego zasobu finansowego. Także wybór kotła na pellet daje nam sporo korzyści w postaci dbania o środowisko i wielkość swoich finansów.

Related Post